Yeni yıla hazırız.
Yeni yılda da tüm Türkiye'ye hizmet vermekten gurur duyuyoruz.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Eylemleri ile Mağdur Olanların Tazminat Danışmanlığı

KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ  EYLEM VE İŞLEMLERİ NEDENİYLE TAZMİNAT

Resmi kurumlar (Belediye, Karayolları vb.) eylem ve işlemleri nedeniyle kişilerin mağdur olması ve bu mağduriyet sonucunda bir zararın oluşması halinde, zarar gören kişi ve yakınlarının talepte bulunma hakları bulunmaktadır.

kamu kurum ve kuruluşların eylenlerinden görülen zarar tazminat danışmanlığı

Anayasa’nın 40/2. fıkrasına göre ” Kişinin, resmi görevliler tarafından vaki haksız işlemler sonucunda uğradığı zarar kanuna göre Devletçe tazmin edilir. “

Kamu kurum ve kuruluşlarının idarenin vermiş olduğu yetkiye dayanarak, kamu gücünün kullanılmasıyla yapmış oldukları eylem ve işlemler nedeniyle zarara uğramış kişilerin zararının karşılanması idare için bir yükümlülüktür.

Bu eylem ve işlemlere karşı iptal davası açılacağı gibi, bir zarar meydana gelmişse tazminat davası da açılabilmektedir.

Zamanaşımı süresi;

Mağdur edilenler için dava açma zamanaşımı süresi mağdurun kamu kurum ve kuruluşun haksız ve hukuka aykırı eylemi öğrendiği tarihten itibaren 1 yıl ve herhalde eylem tarihinden itibaren 5 yıldır.

Kamu kurum ve kuruluşunun eylem ve işlemi nedeniyle eğer kalıcı sakatlık söz konusu ise zamanaşımının başlangıcı sakatlığa ilişkin kesin raporun öğrenildiği tarihtir. Ölümlü olaylarda zamanaşımı başlangıcı ise ölüm tarihidir.

Ayrıntılı bilgi için “444 7 464” numaralı hattımızdan bize ulaşabilir, anamenüdeki “bize sorun” panelinden mail atabilir ya da bulunduğunuz ildeki “şubelerimizi” ziyaret edebilirsiniz.

30 Aralık 2016
2.560 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.